ШАНОВНІ МЕШКАНЦІ РЕНІЙСЬКОЇ МІСЬКОЇ ТЕРИТОРІАЛЬНОЇ ГРОМАДИ!
Останнім часом зростає кількість нещасних випадків при використанні газу в побуті.
Однією з причин отруєння споживачів чадним газом є технічний стан вентиляційних каналів та димовідвідних труб. Найчастіше нещасні випадки трапляються через потрапляння відходів горіння у житлові приміщення. Чадний газ дуже небезпечний. Щоб уникнути таких ситуацій потрібно проводити перевірку димових та вентиляційних каналів.
Вимоги до безпечної експлуатації димових та вентиляційних каналів встановлені Правилами технічної експлуатації систем газопостачання , затверджених наказом Міністерства енергетики України від 21 жовтня 2024 року № 402, зареєстрованими в Мінюсті 29 листопада 2024 року за № 1816/43161 (далі – Правила).
Слід зазначити, що відповідно до пункту 1 глави 6 розділу V Правил власники (орендарі (наймачі) та/або управителі, співвласники та/або управитель БКБ), мають забезпечити своєчасне технічне обслуговування (перевірку та прочищення) димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових і громадських будинків.
При газифікації та подальшій експлуатації житлових і громадських будинків, в яких встановлено газовикористовуюче обладнання з відведенням продуктів згорання в димоходи, власнику (орендарю (наймачу) та/або управителю, співвласникам та/або управителю БКБ) необхідно забезпечити первинну та надалі періодичні перевірки та прочищення димових і вентиляційних каналів (п.2 гл. 6 розділу V Правил).
Періодичній перевірці та за необхідності прочищенню підлягають:
димові канали (димоходи) опалювальних печей та теплогенераторів, котлів, які працюють сезонно,- не рідше ніж один раз на рік (перед початком опалювального сезону), які працюють цілий рік,- два рази на рік;
димові канали (димоходи) опалювально-варильних печей не рідше ніж два рази на рік (перед початком і після закінчення опалювального сезону);
димові канали (димоходи) від теплогенераторів для гарячого водопостачання, ресторанних газових плит (залежно від матеріалу) - не рідше ніж один раз на шість місяців (цегляні, цегляні та азбестоцементні, цегляні й керамічні димоходи) і не рідше ніж один раз на рік (металеві - з товщиною стінки не менше ніж 3 мм, азбестоцементні, керамічні та із жаростійкого бетону).
Виконання робіт з технічного обслуговування димових каналів (димоходів) газовикористовуючого обладнання з відведенням продуктів згоряння через зовнішню стіну будинку необхідно проводити одночасно з обслуговуванням газового обладнання за документацією з експлуатації виробників, але не рідше одного разу на рік.
Вентиляційні канали підлягають перевірці та за необхідності прочищенню одночасно з димовими каналами. У разі відсутності димових каналів вентиляційні канали підлягають перевірці один раз на рік.
Первинна або періодична перевірка та прочищення димових і вентиляційних каналів комунально-побутових об’єктів, житлових та громадських будинків оформляються актом ДВК(п.10 гл. 6 розділу V Правил).
Акт ДВК є чинним з дати проведення останньої перевірки та до нормативно встановленої дати її наступного проведення, але в будь-якому випадку не може перевищувати: шість місяців з дати останньої перевірки відповідних димоходів та/або димових каналів; дванадцять місяців з дати останньої перевірки відповідних вентиляційних каналів.
У випадку виявлення несправних та непридатних до подальшої експлуатації димових та/або вентиляційних каналів у приміщеннях будинків, де встановлене газовикористовуюче обладнання, суб’єкт господарювання, який виконує роботи з технічного обслуговування (перевірки та прочищення) димових і вентиляційних каналів, зобов’язаний скласти акт ДВК, що міститиме припис про заборону користування газовикористовуючим обладнанням, та направити власнику (орендарю (наймачу) та/або управителю, співвласникам та/або управителю БКБ), Оператору ГРМ, відповідному територіальному органу Держенергонагляду засобами електронної комунікації.
Власник (орендар (наймач) та/або управитель, співвласники та/або управитель БКБ), у разі отримання акту ДВК, що містить припис про заборону користування газовикористовуючого обладнання зобов’язаний звернутися (письмово) до Оператора ГРМ про припинення газопостачання (розподілу природного газу) на об’єкті власника (орендаря (наймача) та/або управителя, співвласників та/або управителя БКБ) (п.14 гл. 6 розділу V Правил).
На теперішній час склалася ситуація коли власники, орендарі, управителі/ керівники ОСББ ігнорують вимоги Правил. Власники будинків приватного сектору та управителі/ керівники багатоквартирних будинків м.Рені та громади понад сім років не проводили обстеження димових та вентиляційних каналів що може привести до нещасних випадків.
АТ «Одесагаз» неодноразово попереджало управителів / керівників ОСББ, що у випадку ненадання акту перевірки димових та вентиляційних каналів, користування газовими приладами у цих будинках буде заборонено, але постійні попередження Оператора ГРМ щодо необхідності дотримання Правил технічної експлуатації систем газопостачання управителями ОСББ ігноруються.